Question #290075

The electrical resistance of a platinum wire of zero degree celsius is 9.8 ohmes and 11.0 ohmes at 100 degree celsius. calculate the temperature when the resistance is 10.4 ohms assuming that the change in electrical resistance of the conductor is proportional to the change in temperature


Expert's answer

Solution

The temperature dependency of resistance is given by

Rt=R0(1+αΔT)R_t=R_0(1+\alpha\Delta T)

0 means at zero celsius temperature

t means at Any other temperture

So

Constant

α=RtR0ΔT\alpha =\frac{R_t-R_0}{\Delta T}


Putting all values

α=119.8100=0.012Ω/°C\alpha =\frac{11-9.8}{100}=0.012 \Omega/°C

Now this temperature is T

Then resistance is 10.4 Ω\Omega

T=RtR0α=10.49.80.012=50°CT=\frac{R_t-R_0}{\alpha}=\frac{10.4-9.8}{0.012}=50°C



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS