Question #216654

A themometer has mercury filled glass bulb with a volume of 2^10-7 m3 attached to a thin glass capillary tube an inner diameter of 0.1 mm .if the temperature increases by 100K ,calculate how far will the mercury rise in the tube.


1
Expert's answer
2021-07-14T13:39:10-0400

Vo=2×107m3V_o= 2×10^{-7} m³

The cubic expansivity of mercury is1.8×104K11.8 × 10^{-4}K^{-1 }

T=100K∆T = 100K


Vn=Vo(1+γT)V_n = V_o(1+\gamma∆T)

Vn=2×107(1+(1.8×104)100)Vn=2.036×107m3V_n=2×10^{-7}(1+(1.8×10^{-4})100)\\ V_n=2.036×10^{-7}m³


πr2h=2.036×107h=2.036×107π(5×105)2=25.9cmπr²h = 2.036×10^{-7}\\ h = \dfrac{2.036×10^{-7}}{π(5×10^{-5})²}= 25.9cm

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS