Let us write the ideal gas law:
pV=νRT , where p is the pressure, V is the volume, ν is the amount of gas, R is the gas constant and T is the temperature.
For the initial and final conditions we get
pV1=νRT1,pV2=νRT2.
We may determine the initial temperature:
1.01⋅105Pa⋅5m3=1mole⋅8.31J/moles/K⋅T1,T1=60770K
It is enormously large value, because the amount of gas is very small for such a pressure. But we may assume that the gas in question is a part of stellar atmosphere in a very hot star (spectral class O)
For the final conditions pV2=νRT2,1.01⋅105Pa⋅10m3=1mole⋅8.31J/moles/K⋅T2,T2=121540K.
The change of internal energy is ΔU=23νR(T2−T1)=23⋅1⋅8.31⋅(121540−60770)=7.6⋅105J.
We may obtain this value without using the number of moles:
ΔU=23νR(T2−T1)=23νR⋅(νRpV2−νRpV1)=23(pV2−pV1)=23p(V2−V1)=23⋅1.01⋅105Pa⋅(10m3−5m3)=7.6⋅105K.
Comments