Question #160211

A gas is at 200K. If we wish to double the rms speed of the molecules of the gas, to what value must we raise its temperature?

Expert's answer

The rms speed of the molecules of the gas can be found as follows:


vrms=3RTM.v_{rms}=\sqrt{\dfrac{3RT}{M}}.

Let the initial rms speed of the molecules of the gas will be:


vrms,1=3RT1M.v_{rms,1}=\sqrt{\dfrac{3RT_1}{M}}.

Let the final rms speed of the molecules of the gas will be:


vrms,2=3RT2Mv_{rms,2}=\sqrt{\dfrac{3RT_2}{M}}

Then, dividing the first expression by the second one and assuming that vrms,2=2vrms,1v_{rms,2}=2v_{rms,1}, we get:


vrms,12vrms,1=T1T2,\dfrac{v_{rms,1}}{2v_{rms,1}}=\sqrt{\dfrac{T_1}{T_2}},14=T1T2,\dfrac{1}{4}=\dfrac{T_1}{T_2},T2=4T1=4200 K=800 K.T_2=4T_1=4\cdot200\ K=800\ K.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS