Question #152033

In a certain steam plant the turbine develop 703.72 kJ/kg . The heat supplied to the steam in the boiler is 2800 kJ/kg . The heat rejected by the steam to the cooling water in the condenser is 2100 kJ/kg and the net work of the cycle is -995 kW . Calculate the pump work in kj/kg and steam flow rate.

Expert's answer

Answer

the pump work in kj/kg  is given by

W=Q1−Q2=2800−2100W=Q_1-Q_2=2800-2100

W=700KJ/kgW=700KJ/kg

steam flow rate is given as

dQdt=dWdt=995KJ/kg−sec\frac{dQ}{dt}=\frac{dW}{dt}=995KJ/kg-sec


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS