Question #97566

In an experiment, the tiny droplets of the negatively electrified oil are dropping through a vacuum. Magnitude of the electric field is 5.92×104 NC−1. Direction of the electric field is assumed to be downward. (a)An

experimenter observes a one particular droplet and that droplet remains suspended against gravity. Assume the mass of the droplet to be 2.93×10−15 kg. What is the charge carried by the droplet? (b) Now another droplet of same mass falls, in the vacuum, from rest to 15.3cm in 0.275s. What is the charge on the droplet in this case


1
Expert's answer
2019-10-29T11:09:19-0400

(a) Let q1q_1 be charge on droplet

Gravitational force due to weight = electrostatic force due to electric field

Then,


q1E=mgq_1E=mg

orq1=mgE=2.93×1015×9.85.92×104=4.85×1019 Cor\\\\\\\\ \\q_1=\frac{mg}{E}=\frac{2.93\times 10^{-15}\times9.8}{5.92\times 10^4}=4.85\times 10^{-19}\ C

(b) Let q2q_2 ​ be charge on this droplet

then according to given question,


s=ut+12at20.153=0.5a×(.2752)ora=4.05 m sec2s=ut+\frac{1}{2}at^2\\0.153=0.5a\times(.275^2) \\or\\a=4.05\ m\ sec^{-2}

balancing the force

we get,


ma=mgq2Ema=mg-q_2E

m=2.93×1015 kgE=5.92×104m=2.93\times 10^{-15}\ kg\\E=5.92\times 10^{4}

(2.93×1015×4.05)=(2.93×1015×9.8)(q2×5.92×104)(2.93\times 10^{-15}\times 4.05)=(2.93\times 10^{-15}\times 9.8)-(q_2\times 5.92\times 10^4)

Orq2=2.84×1019 COr\\q_2=2.84\times 10^{-19} \ C


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS