Question #97513
mmuwhat is torque on a wheel of diameter 0.4m if a force of 100N "act" on it
1
Expert's answer
2019-10-31T11:10:25-0400

The torque on a wheel


τ=Fr=100N×0.2m=20Nm\tau=Fr=100\:\rm N\times 0.2\: m=20\: N\cdot m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS