Question #95791

At liftoff, a space shuttle with 2.0 x 10^6 kg total mass undergoes an upward acceleration of 0.60g.How do I calculate the force that the seat exerts on a 60 kg astronaut during liftoff?

Expert's answer

The astronaut undergoes that acceleration of 0.6g0.6g too. The force that the seat exerts on a 60 kg astronaut during liftoff is the normal force. According to Newton's second law, assuming our x-axis looks upward:


ΣF=ma,−mg+N=ma,N=m(g+a)=m(g+0.6g)==60(9.8+0.6⋅9.8)=940.8 N.\Sigma F=ma,\\ -mg+N=ma,\\ N=m(g+a)=m(g+0.6g)=\\ =60(9.8+0.6\cdot9.8)=940.8\text{ N}.

No matter what mass the space shuttle has, if we consider the astronaut inside, we only need the acceleration of the shuttle to calculate the normal force.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS