Question #95784
A speed skater moving across frictionless ice at 8.2 m/s hits a 5.7 m -wide patch of rough ice. She slows steadily, then continues on at 5.7 m/s
1
Expert's answer
2019-10-04T13:01:31-0400

What is her acceleration on the rough ice?

We use the formula:


vf2vi2=2asv_f^2-v_i^2=2as

5.728.22=2(5.7)a5.7^2-8.2^2=2(5.7)a

a=3.0ms2a=-3.0\frac{m}{s^2}



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS