Question #93637

From the top of a tower first body thrown up and reaches the ground in 9 s. Second body thrown down with the same initial speed and reaches ground in 4 s, then time taken by freely falling third body to reach to the ground from same height is


1
Expert's answer
2019-09-02T15:43:33-0400

Displacement of a first body (thrown up)


d=vit1+gt122d=-v_it_1+\frac{gt_1^2}{2}

Displacement of a second body (thrown down)


d=vit2+gt222d=v_it_2+\frac{gt_2^2}{2}

So


vit1+gt122=vit2+gt222-v_it_1+\frac{gt_1^2}{2}=v_it_2+\frac{gt_2^2}{2}

Therefore, the initial velocity


vi=g2(t1t2)=102(94)=25m/sv_i=\frac{g}{2}(t_1-t_2)=\frac{10}{2}(9-4)=25\:\rm{m/s}

The height of a tower


d=25×9+10×922=180md=-25\times 9+\frac{10\times 9^2}{2}=180\:\rm{m}

Finally, time taken by freely falling third body


t3=2dg=2×18010=6st_3=\sqrt{\frac{2d}{g}}=\sqrt{\frac{2\times 180}{10}}=6\:\rm{s}

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS