Question #93522
A car travelling with a constant acceleration has a velocity of 6m/s at a given instant. In the next minute it travels 3km. Find its acceleration and the velocity after a minute
1
Expert's answer
2019-08-30T09:31:56-0400

The distance traveled by car


d=vit+at22d=v_it+\frac{at^2}{2}

3000=6×60+a×60223000=6\times 60+\frac{a\times 60^2}{2}

So, the acceleration of the car


a=2215m/s2=1.47m/s2a=\frac{22}{15}\:\rm{m/s^2}=1.47\:\rm{m/s^2}

The final velocity


vf=vi+at=6+2215×60=94m/sv_f=v_i+at=6+\frac{22}{15}\times 60=94\:\rm{m/s}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS