Question #87069
A 1000 kg truck is parked on a bridge 100 m long at a distance of 25 m from one end of
the bridge. The mass of the bridge is 200 kg m−1
. Calculate the reaction forces at the
supports at the two ends of the bridge. (Take g = 10 ms−2
)
1
Expert's answer
2019-10-28T11:24:28-0400

The force with which the truck acts on the bridge


F=m×g=1000×10=10000NF=m\times g=1000\times10=10000 N

Distributed load


q=m×g=200×10=2000Nq=m\times g=200\times 10=2000 N

Concentrate force


Q=q×l=2000×100=200000NQ=q\times l=2000\times100=200000 N

The sum of the moments acting about one of the bridge supports (point a)


MA=0.25×l×Fl×RB+0.5×l×Q∑M_A =0.25\times l\times F-l\times R_B+0.5\times l\times Q

The reaction forces at the supports at the end of the bridge.


RB=(0.5×l×Q+0.25×l×F)/l=(50×200000+25×10000)/100=102.5kNR_B={(0.5\times l\times Q+0.25\times l\times F)}/{l}={(50\times 200000+25\times10000)}/{100}=102.5 kN

The sum of the moments acting about one of the bridge supports (point b)

MB=0.75×l×Fl×RB+0.5×l×Q∑M_B =0.75\times l\times F-l\times R_B+0.5\times l\times Q

The reaction forces at the supports at the end of the bridge.


RA=(0.5×l×Q+0.75×l×F)/l=(50×200000+75×10000)/100=107.5kNR_A={(0.5\times l\times Q+0.75\times l\times F)}/{l}={(50\times 200000+75\times 10000)}/{100}=107.5 kN


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

Assignment Expert
28.10.19, 17:26

Dear Nitin, 0.25*l = 0.25*100 = 25 m. This is a coordinate of the truck

Nitin
27.10.19, 09:36

What is 0.25 & 0.5

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS