Question #71162

Solution a empty glass test tube is floted vertically in water depth 5 cm. Now on introducing a8cm liquid column in the tube its depth water is furthe increase by 4 cm now if the empty test tube is allow to float vertically in liquid 5cm of the tube is seen in air, find the total length of the tube

Expert's answer

Answer on Question #71162-Physics-Mechanics-Relativity

1. Solution a empty glass test tube is floated vertically in water depth 5 cm.

2. Now on introducing a 8 cm liquid column in the tube its depth water is further increase by 4 cm.

3. Now if the empty test tube is allow to float vertically in liquid 5 cm of the tube is seen in air, find the total length of the tube

Solution

1.


ρTgAh=ρWatergA(5)\rho_{T} g A h = \rho_{\text{Water}} g A (5)ρT=5ρWaterh.\rho_{T} = \frac{5 \rho_{\text{Water}}}{h}.


2.


ρLgA(8)=ρWatergA(4)\rho_{L} g A (8) = \rho_{\text{Water}} g A (4)ρL=12ρWater.\rho_{L} = \frac{1}{2} \rho_{\text{Water}}.


3.


ρTgAh=(h−5)ρLgA\rho_{T} g A h = (h - 5) \rho_{L} g A5ρWaterhgAh=(h−5)12ρWatergA\frac{5 \rho_{\text{Water}}}{h} g A h = (h - 5) \frac{1}{2} \rho_{\text{Water}} g A5=(h−5)125 = (h - 5) \frac{1}{2}h−5=10h - 5 = 10h=15 cm.h = 15 \text{ cm}.


Answer: 15 cm.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS