Question #347145

7. In a physics lab, you attach a 0.200-kg air-track glider to the end of an ideal spring of



negligible mass and start it oscillating. The elapsed time from when the glider first moves



through the equilibrium point to the second time it moves through that point is 2.60 s.



Find the spring's force constant.

Expert's answer

2T=2πmk,  ⟹  2T=2\pi\sqrt\frac mk,\implies

k=π2mT2=0.29 Nm.k=\frac{\pi^2m}{T^2}=0.29~\frac N{m}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS