Question #248178

two shuffleboard of equal mass,one orange and the other yellow,are involved in a elastic,glancing collision.the yellow disk is initially at rest and is struck by the orange disk moving with a speed of 5.00 m/s.after collision,the orange disk moves along a direction that makes an angle of 37.0 with its initial direction of motion.the velocities of the two disks are perpendicular after the collusion.determine the final speed of each disk


Expert's answer

Solution.

Before collision:

mv1+mv2=constmv1 + mv2 = const

v2 = 0, so

mv1=constmv1 = const

After collision:

Horizontal direction

mv1=mv1cos(37o)+mv2sin(90o53o)mv1 = mv^{'}1cos(37^o)+mv^{'}2sin(90^o-53^o)

v1=v1cos(37o)+v2sin(90o53o)v1 = v^{'}1cos(37^o)+v^{'}2sin(90^o-53^o)

Vertical direction

v1sin(37o)v2sin(53o)=0v^{'}1sin(37^o)-v^{'}2sin(53^o) = 0

v1=v2sin(53o)sin(37o)v^{'}1 = v^{'}2 \frac{sin(53^o)}{sin(37^o)}

v1=v2sin(53o)sin(37o)cos(37o)+v2cos(53o)v1 = v^{'}2 \frac{sin(53^o)}{sin(37^o)}cos(37^o)+v^{'}2cos(53^o)

v1sin(37o)=v2v1sin(37^o) = v^{'}2

v2=5×sin(37o)=3.01m/sv2' = 5 \times sin(37^o) = 3.01 m/s

v1=3.01sin(53o)sin(37o)=3.99m/sv^{'}1 = 3.01 \frac{sin(53^o)}{sin(37^o)} = 3.99 m/s

Answer:

v(orange) = 3.99 m/s

v(yellow) = 3.01 m/s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS