Question #235548

a bullet 2 cm long is fired at 420 m/s and passes straight through a 10 cm thick wooden-board, penetrate at 280 m/s . (a) what is the average acceleration of the bullet through the board? (b) what is the total time that the bullet is in contact with the board? (c) what minimum thickness could the board have if it was supposed the bullet? 


Expert's answer

S1=2  cmS2=10  cmS_1= 2 \;cm \\ S_2 = 10 \;cm

Total distance traveled =S1+S2=2+10=12  cm=0.12  m= S_1+S_2 = 2+10 = 12 \;cm = 0.12 \;m

u=420  m/sv=280  m/su=420 \;m/s \\ v=280 \;m/s

(a)

v2=u2+2as2802=4202+2a×0.12a=2802−42022×0.12a=−40833.33  m/s2v^2 =u^2 + 2as \\ 280^2 = 420^2 + 2a \times 0.12 \\ a= \frac{280^2 -420^2}{2 \times 0.12} \\ a = -40833.33 \;m/s^2

(b)

v=u+at280=420+(−408333.33)×tt=280−420−408333.33t=3.428×10−4  st=0.3428  millisecondsv=u+at \\ 280 = 420 + (-408333.33) \times t \\ t = \frac{280-420}{-408333.33} \\ t = 3.428 \times 10^{-4} \;s \\ t=0.3428 \;milliseconds

(c) If v=0

v2=u2+2as0=4202+2×(−408333.33)×(0.02+S2)(0.02+S2)=42022×408333.330.02+S2=0.216S2=0.196  mS−2=19.6  cmv^2 =u^2 + 2as \\ 0 = 420^2 + 2 \times (-408333.33) \times (0.02 + S_2) \\ (0.02 +S_2) = \frac{420^2}{2 \times 408333.33} \\ 0.02 + S_2 = 0.216 \\ S_2 = 0.196 \;m \\ S-2 = 19.6 \;cm


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS