Question #186042

The International Space Station is orbiting at an altitude of about 3270 km above the earth's surface. The mass of the earth is 5.976 × 1024 kg and the radius of the earth is 6.378 × 106 m.

Assuming a circular orbit, what is the period of the International Space Station's orbit? [T=(2*pi*r)/(GM/r)0.5, r=Re+h, G=6.67*10-11 N*m2/kg2]

Group of answer choices





Expert's answer

T=2πrrGMT=2π(6.378⋅106)(6.378⋅106)(5.976⋅1024)(6.67⋅10−11)=5069 sT=2\pi r\sqrt{\frac{r}{GM}}\\ T=2\pi (6.378 \cdot 10^{6} )\sqrt{\frac{(6.378 \cdot 10^{6} )}{(5.976 \cdot 10^{24} )(6.67 \cdot 10^{-11} )}}=5069\ s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS