Question #163585

The acceleration of a motorcycle is given by  ax(t)=At-Bt2, where A=1.50m/s3  and B=0.12m/s4 . The motorcycle is at rest at the origin at time t=0.

a. Find its position and velocity as a function of time.

b. Calculate the maximum Velocity

 


Expert's answer

(a) We can find the velocity of the motorcycle by taking the integral of the acceleration over time:


v(t)=∫a(t)dt,v(t)=\int a(t)dt,v(t)=∫(At−Bt2)dt=At22−Bt33.v(t)=\int (At-Bt^2)dt=\dfrac{At^2}{2}-\dfrac{Bt^3}{3}.

We can find the position of the motorcycle by taking the integral of the velocity over time:


s(t)=∫v(t)dt,s(t)=\int v(t)dt,s(t)=∫(At22−Bt33)dt=At36−Bt412.s(t)=\int (\dfrac{At^2}{2}-\dfrac{Bt^3}{3})dt=\dfrac{At^3}{6}-\dfrac{Bt^4}{12}.

(b) Let's first take the derivative from the velocity with respect to time:


ddt(At22−Bt33)=At−Bt2.\dfrac{d}{dt}(\dfrac{At^2}{2}-\dfrac{Bt^3}{3})=At-Bt^2.

Let's set the derivative equal to zero and find the time at which the velocity of the motorcycle is maximum:


At−Bt2=0,At-Bt^2=0,t(A−Bt)=0.t(A-Bt)=0.

This equation has two roots: t=0t=0 and t=AB.t=\dfrac{A}{B}. Since, at t=0t=0 the velocity of the motorcycle is zero, its velocity is maximum at t=ABt=\dfrac{A}{B}.

Substituting tt into the equation for v(t)v(t) we get:


vmax=A(AB)22−B(AB)33=A36B2.v_{max}=\dfrac{A(\dfrac{A}{B})^2}{2}-\dfrac{B(\dfrac{A}{B})^3}{3}=\dfrac{A^3}{6B^2}.

Let's substitute the numbers:


vmax=(1.50 ms3)36⋅(0.12 ms4)2=39.1 ms.v_{max}=\dfrac{(1.50\ \dfrac{m}{s^3})^3}{6\cdot(0.12\ \dfrac{m}{s^4})^2}=39.1\ \dfrac{m}{s}.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS