Question #160208

In watching a transverse wave go by, an observer notes that 13 crests go by in a time of 3.0 s. If the distance between two successive crest is measured to be 0.75 m, (a) what is the speed of the wave? (b) What is its period?


Expert's answer

(a) Let's first find the period of the wave:


T=3 s13 crests=0.23 s.T=\dfrac{3\ s}{13\ crests}=0.23\ s.

Then, we can find the frequency of the wave:


f=1T=10.23 s=4.35 Hz.f=\dfrac{1}{T}=\dfrac{1}{0.23\ s}=4.35\ Hz.

Finally, we can find the speed of the wave:


v=fλ=4.35 Hz0.75 m=3.26 ms.v=f\lambda=4.35\ Hz\cdot0.75\ m=3.26\ \dfrac{m}{s}.

Answer:

v=3.26 ms,T=0.23 s.v=3.26\ \dfrac{m}{s}, T=0.23\ s.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS