Question #123780

The flywheel of motor has a mass of 300kg and a radius of gyration of 1.5m. the motor develops a constant torque of 2000Nm and the flywheel starts from rest.

(i) what is the angular acceleration of the flywheel?

(ii) what will be it's angular velocity after making four revolutions?

(iii) how much work is done by the motor during the first four revolutions?

Expert's answer

Solution: the moment of inertia of a flywheel is equal to

J=12×m×R2,then  ϵ=MJ,  or  ϵ=2×Mm×R2;ϵ=2×2000300×2,25=5,926s−2;ϕ=ω2ϵ;ϕ=2×π×N;ω=2×π×N×ϵ==2×3,14×4×5,926=12,201s−1;A=Ek=J×ω22=12×m×R2×ω22==12×300×2,25×148,8612=25120,294J.Answer:  ϵ=5,926s−2;ω=12,201s−1;A=25120,294JJ=\frac{1}{2}\times m\times R^2,then\;\epsilon=\frac{M}{J},\;or\;\epsilon=\frac{2\times M}{m\times R^2};\\\epsilon=\frac{2\times2000}{300\times2,25}=5,926s^{-2};\\\phi=\frac{\omega^2}{\epsilon};\phi=2\times\pi\times N;\omega=\sqrt{2\times\pi\times N\times\epsilon}=\\=\sqrt{2\times3,14\times 4\times5,926}=12,201s^{-1};\\A=E_k=\frac{J\times\omega^2}{2}=\frac{\frac{1}{2}\times m\times R^2\times\omega^2}{2}=\\=\frac{\frac{1}{2}\times 300\times 2,25\times148,861}{2}=25120,294J.\\Answer:\;\epsilon=5,926s^{-2};\\\omega=12,201s^{-1};A=25120,294J


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS