Question #105358

1. A block of stone of mass 30 kg (S.G. 3) hangs from a cord and is completely immersed in water. Find the tension in the cord.

Expert's answer


Here T is the tension in the cord, mg is the gravity force, Fa is the Archimedes' force. Also given that m = 30 kg and S.G.=ρstoneρwaterS.G. = \dfrac{\rho_{stone}}{\rho_{water}}, g = 9.8 m/s^2

Solution

As far as the stone does not move, the sum of up and down forces isp equal to zero. Thus:

T+Fa=mg⇒T=mg−Fa.T + F_a = mg \Rightarrow T = mg - F_a.\\

By definition, Fa=ρwatergV,F_a = \rho_{water}gV, where VV is the volume of stone: V=mρstone.V = \dfrac{m}{\rho_{stone}}.

Putting all together, T=mg−ρwatergmρstone=mg(1−1S.G.)T = mg - \rho_{water}g\dfrac{m}{\rho_{stone}} = mg(1-\dfrac{1}{S.G.})\\ .

T=30⋅9.8⋅23=196T = 30\cdot 9.8 \cdot \dfrac{2}{3} = 196

Answer. The tension in the cord is 196 Newtons.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS