You and your friend are running in a long racetrack. You pass the starting line at a constant 4 meters per second. Seventeen seconds later, your friend passes the starting line while running at 6 meters per second in the same direction, and at the same instant you increase your speed to 5 meters per second.
How long does it take for your friend to catch up with you?
s=4(17)+5t
s=6t So,
4(17)+5t=6t
t=68 s