Question #102740

A wheel 2.0 m in diameter lies in the vertical plane and rotates about its central axis

with a constant angular acceleration of 4.0rads .

2

The wheel starts from rest at

t  0 and the radius vector of a point A on the wheel makes an angle of 60º with the

horizontal at this instant. Calculate the angular speed of the wheel, the angular

position of the point A and the total acceleration at t  2.0s.

Expert's answer

1) The angular speed of the wheel


ω=ω0+ϵt=0+ϵt=ϵt=4⋅2=8rad/s\omega=\omega_0+\epsilon t=0+\epsilon t=\epsilon t=4\cdot 2=8 rad/s


2) The angular position of the point A


ϕ=ϕ0+ω0+ϵt22=π3+0+4⋅222=1.047+8=9.047rad\phi=\phi_0+\omega_0+\frac{\epsilon t^2}{2}=\frac{\pi}{3}+0+\frac{4\cdot 2^2}{2}=1.047+8=9.047 rad


or


ϕ=518.4°\phi=518.4°



518.4°−360°=158.4°518.4°-360°=158.4°with the horizontal


3) The total acceleration


a=an2+aτ2=(v2R)2+ϵ2R2=(ω2⋅R2R)2+ϵ2R2=(ω2⋅R)2+ϵ2R2==(82⋅1)2+42⋅12=64.1m/s2a=\sqrt{a^2_n+a^2_\tau}=\sqrt{(\frac{v^2}{R})^2+\epsilon^2R^2}=\sqrt{(\frac{\omega^2\cdot R^2}{R})^2+\epsilon^2R^2}=\sqrt{(\omega^2\cdot R)^2+\epsilon^2R^2}==\sqrt{(8^2\cdot 1)^2+4^2\cdot 1^2}=64.1m/s^2










LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS