Question #81132

A rectangular coil of 70 cm length , 10 cm width consists of 9 turns and carries 0.1 amperes current is hanged to a scale pan ehere its length is in a vertical position and lower part is perpendicular to a uniforn magnetic field so balance is obtained . When the current is reversed it's needed to add 8.78 grams to the other side to restore balance again find the magnetic flux denisty given that g= 10 m/s^2

Expert's answer

Answer on Question #81132, Physics / Electromagnetism

Question:

A rectangular coil of 70 cm length, 10 cm width consists of 9 turns and carries 0.1 amperes current is hanged to a scale pan where its length is in a vertical position and lower part is perpendicular to a uniform magnetic field so balance is obtained. When the current is reversed it's needed to add 8.78 grams to the other side to restore balance again find the magnetic flux density given that g=10m/s2g = 10 \, \text{m/s}^2

Solution:

The Ampere's forces difference equals to Δf=2Bln1=mg\Delta f = 2B\ln 1 = mg, therefore the magnetic flux density (magnetic induction) B=mg2lnl=0.087820.190.1=0.49B = \frac{mg}{2\ln l} = \frac{0.0878}{2\cdot 0.1\cdot 9\cdot 0.1} = 0.49 (T).

The answer:

The magnetic flux density (magnetic induction) B=mg2lnl=0.087820.190.1=0.49B = \frac{mg}{2\ln l} = \frac{0.0878}{2\cdot 0.1\cdot 9\cdot 0.1} = 0.49 Tesla..

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS