Question #81072, Physics / Astronomy | Astrophysics | Completed
Task: An energy of 5.35eV is stored by a molecule undergoing circulatory motion with an angular momentum of 0.5kgm^2s-1, determine its moment of inertia.
Solution: Rotational energy or angular kinetic energy is kinetic energy due to the rotation of an object and is part of its total kinetic energy. Looking at rotational energy separately around an object's axis of rotation, the following dependence on the object's moment of inertia is observed:
Erot=21Iω2(1)
where
ω is a angular velocity
I is the moment of inertia around the axis of rotation
Erotational is the kinetic energy
angular momentum L is proportional to moment of inertia I and angular speed ω
L=Iω(2)
From (1) and (2) we have:
{Erot=21Iω2L=Iωω=ILErot=21I⋅(IL)2=21I⋅I2L2=21⋅IL2I=ErotL2Erot=5.35eV=5.35eV⋅1.6⋅10−19JI=ErotL2=5.35⋅1.6⋅10−19J(0.5kgm2/s)2=8.56⋅10−190.52kgm2=2.92⋅1017kgm2
Answer: I=ErotL2=2.92⋅1017kgm2
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com