Two metal spheres of identical mass
m = 3.20 g
are suspended by light strings 0.500 m in length. The left-hand sphere carries a charge of
0.785 µC,
and the right-hand sphere carries a charge of
1.51 µC.
What is the equilibrium separation between the centers of the two spheres?
Expert's answer
Answer on Question #80438, Physics / Electromagnetism
Two metal spheres of identical mass m=3.20g are suspended by light strings 0.500m in length. The left-hand sphere carries a charge of 0.785μC , and the right-hand sphere carries a charge of 1.51μC .
What is the equilibrium separation between the centers of the two spheres?
Solution:
Two forces act on each ball hanging on the string: a force of gravity and tension of the string. The balls are also charged, so they repel one another with electric force. We determine its size using Coulomb's law.
Both balls are at rest, so the net force must be zero, thus, the vector sum of electric force and the force of gravity must be of the same size and opposite direction as the tension of the string.
The size of the repulsive electric forces is determined from Coulomb's law:
Fe=kr2q1q2
From triangles
tanα=FGFe
and
tanα=2vr=2l2−(r/2)2r=4l2−r2r
So,
FGFe=4l2−r2rkr2mgq1q2=4l2−r2r
It's complicated equation.
We can assume that the angle between the strings is small. For small angles