Question #74684, Physics / Electromagnetism
An electron of mass 0.90×10 power −30kg under the action of a magnetic force moves in a circle of 2.0cm radius at a speed of 3.0×10 power 6m/sec. If proton of mass 1.8×10 power −27kg were to move in circle of the same radius and if it were acted upon by the same magnetic field then its speed will be (1) 3.0×10 power 6m/sec (2) 1.5×10 power 3m/sec (3) 6×10 power 4m/sec (4) can not be estimated from given data.
Need to find $v_p$-?
me=9.0×10−31kgmp=1.8×10−27kgve=3.0×106m/s∣qe∣=∣qp∣=1.6×10−19CR=2.0cm=2.0×10−2mSolution:
Lorentz force FL=evB, from picture can be seen, that FL=Fc.
mrv2=evB→B=qeRmeve. Let’s calculate B:B=1.6×10−19⋅2.0×10−29.0×10−31⋅3.0×106=8.4×10−4T.
For proton −vp=mpqpBR=1.8×10−271.6×10−19⋅8.4×10−4⋅2.0×10−2=1.5×103.
The sign of the charge of particles, affects only the direction of force of Lorentz.

Answer: (2) −vp=1.5×103m/s.
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com