Question #74548

A long, straight wire of radius 5.0 mm carries a current of 20A. i) Calculate the
magnetic field at the surface of the wire, and ii) calculate the perpendicular distance,
from the axis of the wire, at which the magnitude of magnetic field will be half of
its value at the wire surface.

Expert's answer

Question #74548, Physics / Electromagnetism|

A long, straight wire of radius 5.0 mm5.0 \mathrm{~mm} carries a current of 20A. i) Calculate the magnetic field at the surface of the wire, and ii) calculate the perpendicular distance, from the axis of the wire, at which the magnitude of magnetic field will be half of its value at the wire surface.

Need to calculate:

1) The magnetic field at the surface of the wire; (H)(H)

2) Calculate the perpendicular distance, from the axis of the wire, where the magnitude of the magnetic field is equal to half the value of the field on the surface of the wire. (x)(x) (pic.2).


r=5.0 mm=0.005 mI=20 A\begin{array}{l} r = 5.0 \mathrm{~mm} = 0.005 \mathrm{~m} \\ I = 20 \mathrm{~A} \end{array}

Solution:

1) - The magnetic field on the wire surface (pic.1) is determined by the law of full current: Hl=IHl = \sum I, where HH - field, ll - the length of the circuit around the wire equal to l=2πr-l = 2\pi r, and II - current.


H=I2πr=20 A2π0.005 m=636.6 A mH = \frac{I}{2\pi r} = \frac{20 \mathrm{~A}}{2 \cdot \pi \cdot 0.005 \mathrm{~m}} = 636.6 \frac{\mathrm{~A}}{\mathrm{~m}}


2) 12H=I2πxx=IπH=20 Aπ636.6=0.01 m=1 cm\frac{1}{2} H = \frac{I}{2\pi x} \rightarrow x = \frac{I}{\pi H} = \frac{20 \mathrm{~A}}{\pi \cdot 636.6} = 0.01 \mathrm{~m} = 1 \mathrm{~cm}.

Answer: The magnetic field HH at the surface of the wire is equal 636.6Am-636.6\frac{A}{m}; the perpendicular distance xx is equal 1cm-1\mathrm{cm}.



Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS