Question #120151

Determine the magnitude and direction of the magnetic force on a proton
moving to the north at 8.6 x 104 m/s, as it enters a magnetic field of 1.2 T,
pointing vertically up, out of the page.
(the arrow is towards north)

Expert's answer

According to the left hand rule, the Lorenz's force will be directed to the right, the magnitude will be


F=qvB==1.60210198.61041.2=1.71015 N.F=qvB=\\=1.602\cdot10^{-19}\cdot8.6\cdot10^4\cdot1.2=1.7\cdot10^{-15}\text{ N}.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS