a toroid is madeof 2 000 turns of wire of radius 2.00 cm formed into a donut shape of inner radius 10.0 cm and the outer radius 14.0 cm. when a 30.0 A current is present to the toroid,determine the magnetic field at a distance of 11.0 cm from the center of the toroid .
B=2πrμ0NI
B=2π(0.11)(4π⋅10−7)(2000)(10)=0.0364 T
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!