Question #116945

A uniform magnetic field strength 0.50T is directed at an angle of 60° to a plane of 100 turn,rectangular copper coil of length 0.04m and width 0.05m. The diameter of the copper wire which make up the coil is 1.00mm and resistivity is 1.7×10^-8 ohms metre.The magnetic field through the loop decreases to zero in 0.3seconds ,Determine
1)The initial flux through the coil
2)The average induced e.m.f in the coil as the field decreases

Expert's answer

1)


Φ=BAcos60=0.5Bab=0.5(0.5)(0.05)(0.04)=0.0005 Wb\Phi=BA\cos{60}=0.5Bab\\=0.5(0.5)(0.05)(0.04)=0.0005\ Wb

2)


ϵ=NΦt=1000.00050.3=0.17 V\epsilon=N\frac{\Phi}{t}=100\frac{0.0005}{0.3}=0.17\ V


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS