Question #112729

An electrical mini speaker for home requires 9 V to function. The voltage of the electrical supply is 240 V. What is the turns ratio of the transformer that must be used? (Show and upload your work solution)

Expert's answer

aa - turns ration of transformer can be found as a=U1U2a={\frac {U_1} {U_2}}

where U1=240VU_1=240 V - primary voltage and U2=9VU_2=9V - secondary voltage

Then a=2409=26.67a={\frac {240} {9}}=26.67


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS