Question #112153

A uniform electric field is produced between two parallel plates that have a PD of 100V across
them and separated by a distance of 20mm.

CONSTANTS
Acceleration due to gravity = 9.82 = m 2
s
Eo m
= s − 889 12 .
Speed of light = 3 108 x m
s Mass of an Electron = 911 10 31 . x kg −
Mass of proton = 1 67 10 27 . x kg − Charge on an Electron = 1 6 10 19 . x C −
Charge on proton = Planck’s Constant =
1eV = 1.6x10-9J

ii) Calculate
a) The force electron on an electron in the field. (6 marks)
b) The work done in moving an electron from one plate to another in
the field.

Expert's answer

a)


F=eVdF=e\frac{V}{d}

F=(1.61019)1000.02=8.01016NF=(1.6\cdot10^{-19})\frac{100}{0.02}=8.0\cdot10^{-16}N

b)


W=eV=(1.61019)100=1.61017 JW=eV=(1.6\cdot10^{-19})100=1.6\cdot10^{-17}\ J


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS