A charge particle X (-60μC) is on the x axis at the point (2,0) and a particle Y( - 100μC) is on
the x axis at the point (5,0). Calculate
i) The electric field strength and electric potential at the point (4,0). (10 marks)
ii) The coordinates of the point on the x axis where the electric field strength will be zero.
i)
V=rxkqx+rykqy=−(9⋅109)(260⋅10−6+1100⋅10−6)
V=−1.17⋅106V
E=rx2kqx−ry2kqy=−(9⋅109)(2260⋅10−6−12100⋅10−6)
E=7.65⋅105mV
ii)
rx2kqx−ry2kqy=0→((X−2)260⋅10−6−(5−X)2100⋅10−6)=0
X=3.3 m,Y=0 m
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!