In a electricle sell comparison of eletromotive froce is 1.5voltand internai resistance is 2 ohm.with in this sell 1 ohm,2 ohm,10 ohm resistance is connect in series combination.s what will be potential different and lost volt?
Expert's answer
As all the resistances are in series hence the total resistance will be (2+1+2+10) = 15 ohm
Hence current in the circuit will be =RV=151.5=0.1A
Hence the voltage drop across the the internal resistance of 2 ohm =0.1 x 2=0.2 volt