Question #109056

Calculate the quantum of energy in (a) yellow light wavelength 6×10^_7 m (b) X rays of wavelength 5×10^10m

Expert's answer

 The quantum of energy is E=hνE=h\nu where ν=cλ\nu=\frac{c}{\lambda} and h=6.6⋅10−34J⋅sh=6.6⋅10^{−34}J·s .


(a) For yellow light λy=6⋅10−7m\lambda_y=6\cdot 10^{-7}m and νy=3⋅108ms−16⋅10−7m=5⋅1014Hz\nu_y=\frac{3\cdot10^8ms^{-1}}{6\cdot10^{-7}m}=5\cdot10^{14}Hz.


Quantum energy is Ey=6.6⋅10−34⋅5⋅1014J=3.3⋅10−19JE_y=6.6\cdot 10^{-34}\cdot 5\cdot 10^{14}J=3.3\cdot 10^{-19}J


(b) For X-ray we have λx=5⋅10−10m\lambda_x=5\cdot 10^{-10}m , νx=3⋅108ms−15⋅10−10m=6⋅1017Hz\nu_x=\frac{3\cdot10^8ms^{-1}}{5\cdot10^{-10}m}=6\cdot10^{17}Hz and


Ex=6.6⋅10−34⋅6⋅1017J=3.96⋅10−16JE_x=6.6\cdot 10^{-34}\cdot 6\cdot 10^{17}J=3.96\cdot 10^{-16}J


Answer:  the quantum of energy in (a) yellow light is 3.3⋅10−19J3.3\cdot 10^{-19}J (b) X rays is 3.96⋅10−16J3.96\cdot 10^{-16}J


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS