Question #107076

We have a homogeneous magnetic field of strength 1T.

There is a copper SQUARE conductor, moving by constant speed 1m/s in a direction parpendicullar to magnetic field lines, so we can measure inducted electromotive force at the terminal ends of a conductor.

Effective length of a conductor inside a field is 1m.

What is the voltage measured between conductor terminals if:

1) Width of conductor is 1cm, height is 1mm

2) Width of conductor is 1mm, height is 1cm

3) Width and height of conductor is 1mm x 1mm (the length is 1m in all three cases)

Expert's answer

Just write an expression for the induced voltage of a moving conductor in a magnetic field parpendicullar to magnetic field lines:


E=−Blv.E=-Blv.


The induced electromotive force does not depend on the cross-sectional area of the conductor, so, the voltage will be


V=−E=1⋅1⋅1=1 V.V=-E=1\cdot1\cdot1=1\text{ V}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS