A long solenoid (1000 turns/m) carries a current of 25 mA and has an inside radius of 2.0 cm. A long wire which is parallel to and 4.0 cm from the axis of the solenoid carries a current of 6.0 A. Determine the magnitude of the magnetic field at a point on the axis of the solenoid.
B=2πrμ0I
B=2π(0.04)4π⋅10−76=3.0⋅10−5 T
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!