A solid conducting sphere of radius 2.00cm has a charge of 8.00 uC. A conducting spherical shell of inner radius 4.00 cm and outer radius 5.00 cm is concentric with the solid sphere and has a charge of -4.00 uC. Find the electric field at (a) r=1.00 cm (b) r=3.00 cm (c)r =4.50 cm and (d)r=7.00 cm from the centre of this charge configuration.
a)
E=0CN
b)
E=r2kq1=0.0328.99⋅109⋅8⋅10−6=7.99⋅107CN
c)
E=0CN
d)
E=kr2q1=8.99⋅1090.072(8−4)⋅10−6=7.34⋅106CN
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!