Question #287480

plot a graph of voltage against current and find the slope, the slope you find from voltage to current is the resistance which is measured in ohm's.


the standard error on slope is given as 4(V2-V1)/6(12-11)

Expert's answer

SAMPLE RESULTS


Current(A)0.10.20.30.4Voltage(V)1.22.43.64.8\begin{matrix} Current (A)& &0.1&0.2&0.3&0.4 \\ Voltage (V)& &1.2&2.4&3.6&4.8 \end{matrix}








Slope of the graph


=ΔVΔI=\frac {\Delta V}{\Delta I}


=(4.2−1.0)(0.35−0.085)=12.075Ω=\frac{(4.2-1.0)}{(0.35-0.085)}=12.075\Omega


As per equation given

Standard error=4(V2−V1)6(I2−I1)=\frac{4(V_2-V_1)}{6(I_2-I_1)}

=46×slope=\frac{4}{6}×slope


=46×12.075=\frac{4}{6}×12.075

=8.05=8.05








LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS