Question #188367

You have a wire with a cross-sectional area of 0.10 mm2. If there are 4.0 × 1028 atoms per cubic meter in this wire, and if each atom contributes 2 free electrons, what is the drift velocity of the electrons when the current in the wire is 6.0 A?



Expert's answer

to find the drift velocity(due to which electric current is produced in the conductor) of electron

II == neAVneAVd

where I=I= electric current =6A=6A

n=n= no. of free electrons per mm3= charge density = 2×4×102 \times 4 \times 1028  electrons per unit volume

Because each atom contribute 2 free electrons and there are 4×104 \times 1028  no. of atoms )

e=e= charge of electron =1.6×10= 1.6 \times 10-19

A=A= area of cross section =0.1mm=0.1 mm2=0.1×10= 0.1 \times 10-6 m2

VVd == drift velocity of electrons

Now put all values in the given above formula

VVd = I/neA=6/I/neA = 6/ (8×10(8 \times 1028×1.6×10\times 1.6 \times 10 -19×0.1×10\times0.1 \times 10-6))

VVd=4.7×10= 4.7 \times 10-3 m/secm/sec

so so drift velocity of electron in given conductor is

=4.7×10= 4.7 \times 10-3 m/secm/sec


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS