Question #175825

If three resistor are connected in series, what is the voltage drop in R1 if the value of R1= 12 ohm R2 = 20 ohm R3 = 5 ohm and the voltage source is Et = 24 volts


Expert's answer

The total resistance is the sum of the individual resistances


R=R1+R2+R3R=R_1+R_2+R_3

I=EtR1+R2+R3I=\dfrac{E_t}{R_1+R_2+R_3}

The voltage drop in R1R_1 is


U1=IR1=R1R1+R2+R3EtU_1=IR_1=\dfrac{R_1}{R_1+R_2+R_3}E_t

U1=12 Ohm12 Ohm+20 Ohm+5 Ohm⋅24 VU_1=\dfrac{12\ Ohm}{12\ Ohm+20\ Ohm+5\ Ohm}\cdot24 \ V

=28837 V≈7.784 V=\dfrac{288}{37}\ V\approx7.784\ V



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS