Question #121545

Assuming 100% efficient energy conversion, how much water stored behind a 50

centimeter high hydroelectric dam would be required to charge the battery?

Expert's answer

Let us calculate the hydropower of the dam (see https://en.wikipedia.org/wiki/Hydropower#Mechanical_power)

P=ηm˙ghP = \eta \dot{m}g h , where η\eta is the efficiency, m˙\dot{m} is the mass flow rate, gg is the acceleration due to gravity and hh is the height.

If we calculate the energy provided by dam, we should multiply the formula by time, so we'll get

E=ηmgh.E=\eta mgh.

There are many different types of batteries. AAA batteries have typical capacity of ~ 1 Wh = 3.6⋅103 3.6\cdot10^3\,J.

Therefore, m=Eηgh=3.6⋅103 J1.00⋅9.81 N/kg⋅0.50 m=734 kg.m = \dfrac{E}{\eta gh} = \dfrac{3.6\cdot10^3\,\mathrm{J}}{1.00\cdot9.81\,\mathrm{N/kg} \cdot0.50\,\mathrm{m}} = 734\,\mathrm{kg}.

If we consider D batteries, we'll read they have capacities of ~ 10 Wh (see https://en.wikipedia.org/wiki/D_battery). Therefore,

m=Eηgh=3.6⋅104 J1.00⋅9.81 N/kg⋅0.50 m≈7340 kg.m = \dfrac{E}{\eta gh} = \dfrac{3.6\cdot10^4\,\mathrm{J}}{1.00\cdot9.81\,\mathrm{N/kg} \cdot0.50\,\mathrm{m}} \approx 7340\,\mathrm{kg}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS