Question #151317

Upon seeing a red light, a 50. kg driver puts his entire weight on the brakes for a time period of 2.0 seconds. What is the magnitude of the impulse imparted by the driver onto the brakes?

Expert's answer

Answer

Impulse is given by

I=FavΔt=mgΔt=50×9.8×2=980I=F_{av}\Delta t=mg \Delta t\\=50\times9.8\times2=980 N-sec


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS