Question #282915

 A current of 2 A flowing through a coil of 100 turns gives rise to a magnetic flux of 5 × 10−5 Wb per turn. Calculate the magnetic energy associated with the coil


Expert's answer

W=nΦI2=100510522=5 mJ.W=\frac{n\Phi I}2=\frac{100\cdot 5\cdot 10^{-5}\cdot 2}2=5~mJ.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS