Question #77688

A flagpole 25 ft high, standing on the edge of the roof of a high building, when seen from a point A on the ground subtends an angle of 3°50’. If A is 200 ft from the bottom of the pole, how far is it from the top?

Expert's answer

Answer on Question #77688 – Math – Trigonometry

Question

A flagpole 25 ft high, standing on the edge of the roof of a high building, when seen from a point A on the ground subtends an angle of 3∘50′3{}^{\circ}50'. If A is 200 ft from the bottom of the pole, how far is it from the top?

Solution


Given:


a=25ft,a = 25 ft,b=200ft,b = 200 ft,α=3∘50′=3.833°,\alpha = 3{}^{\circ}50' = 3.833°,c=?c = ?


The equation for the angle β\beta can be implied from the law of sines:


sin⁡β=basin⁡α\sin \beta = \frac{b}{a} \sin \alphasin⁡β=20025sin⁡3∘50′=0.5348\sin \beta = \frac{200}{25} \sin 3{}^{\circ}50' = 0.5348β=sin⁡−10.5348=32.33°\beta = \sin^{-1} 0.5348 = 32.33°


The third angle is


γ=180°−α−β=180°−3.833°−32.33°=143.837°\gamma = 180° - \alpha - \beta = 180° - 3.833° - 32.33° = 143.837°


The third side can then be found from the law of sines:


c=asin⁡γsin⁡α=25⋅sin⁡143.837°sin⁡3.833°=220.7ftc = a \frac{\sin \gamma}{\sin \alpha} = 25 \cdot \frac{\sin 143.837°}{\sin 3.833°} = 220.7 ft


Answer: 220.7 ft

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS