Question #86255

The chances that a visit to a primary health centre (PHC) results in neither lab work, nor referred to a specialist is 35%. Out of those coming to a PHC, 30% are referred to a specialist, and 40% require lab work. Find the probability that a visit
to a PHC results in both lab work and referral to a specialis.

Expert's answer

Answer on Question #86255 – Math – Statistics and Probability

Question

The chances that a visit to a primary health centre (PHC) results in neither lab work, nor referred to a specialist is 35%. Out of those coming to a PHC, 30% are referred to a specialist, and 40% require lab work. Find the probability that a visit

to a PHC results in both lab work and referral to a specialist.

Solution

Denote

A=A = ‘lab work’, B=B = ‘referred to a specialist’

We have:


P(AˉBˉ)=0.35,P(A)=0.3,P(B)=0.4P(\bar{A} \cap \bar{B}) = 0.35, P(A) = 0.3, P(B) = 0.4


By inclusion exclusion formula


P(AB)=P(A)+P(B)P(AB)==P(A)+P(B)(1P(AˉBˉ))==0.3+0.4(10.35)=0.05\begin{array}{l} P(A \cap B) = P(A) + P(B) - P(A \cup B) = \\ = P(A) + P(B) - \left(1 - P(\bar{A} \cap \bar{B})\right) = \\ = 0.3 + 0.4 - (1 - 0.35) = 0.05 \\ \end{array}


Answer: 0.05.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS