Question #341606

If the weights of 600 students are normally distributed with a mean of 50 kilograms and a variance of 16 kg




b.) How many students with weights between 50 kgs and 55 kgs. (5 points)




Expert's answer

Here the everage weights of 600 students is 5050 kg with standard deviation σ=variance=4\sigma=\sqrt{variance}=4

Let XX be a random variable denotes the weight of the students.

Then XX is normally distributed with mean 5050 kg and standard deviation 44 kg.

Therefore we have μ=50\mu =50 and σ=4\sigma=4  .

Let us take Z=XμσZ= \frac{X-\mu}{\sigma} . Then Z=X504Z=\frac{X-50}{4}.

Now we have to find P(50<X<55).P(50<X<55).

P(50<X<55)=P(50504<Z<55504)P(50<X<55)=P(\frac{50-50}{4}<Z<\frac{55-50}{4})

=P(0<Z<1.25)=P(0<Z<1.25)

=0.89440.5=0.3944=0.8944-0.5=0.3944

So the number of students with weights between 5050 kg and 5555 kg is =6000.3944)=236.64237=600*0.3944)=236.64\approx237

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS