Question #336272

In a high school class, 35% of the students take Spanish as a foreign language, 15% take French as a foreign language, and 40% take at least one of these languages. What is the probability that a randomly chosen student takes French given that the student takes Spanish?

Expert's answer

P(S)=0.35,P(F)=0.15P(S)=0.35, P(F)=0.15

P(S∪F)=0.40P(S\cup F)=0.40

P(S∩F)=P(S)+P(F)−P(S∪F)P(S\cap F)=P(S)+P(F)-P(S\cup F)

=0.35+0.15−0.40=0.10=0.35+0.15-0.40=0.10

P(F∣S)=P(F∩S)P(S)=0.100.35=27P(F|S)=\dfrac{P(F\cap S)}{P(S)}=\dfrac{0.10}{0.35}=\dfrac{2}{7}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS