Question #333676

A random sample of 10 chocolate energy bars of a certain brand has, on average, 230 calories per bar, with a standard deviation of 15 calories. Construct a 99% confidence interval for the true mean calorie content of this brand of energy bar. Assume that the distribution of the calorie content is approximately normal.

Expert's answer

The critical value for α=0.01\alpha = 0.01 and df=n−1=9df = n-1 = 9 degrees of freedom is tc=z1−α/2;n−1=3.249823.t_c = z_{1-\alpha/2; n-1} = 3.249823.

The corresponding confidence interval is computed as shown below:


CI=(Xˉ−tc×sn,Xˉ+tc×sn)CI=(\bar{X}-t_c\times\dfrac{s}{\sqrt{n}}, \bar{X}+t_c\times\dfrac{s}{\sqrt{n}})

=(230−3.249823×1510,=(230-3.249823\times\dfrac{15}{\sqrt{10}},

230+3.249823×1510)230+3.249823\times\dfrac{15}{\sqrt{10}})

=(214.5847,245.4153)=(214.5847,245.4153)

Therefore, based on the data provided, the 99% confidence interval for the population mean is 214.5847<μ<245.4153,214.5847<\mu<245.4153, which indicates that we are 99% confident that the true population mean μμ  is contained by the interval (214.5847,245.4153).(214.5847,245.4153).



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS